تبلیغات
Starlight - زندگی در زمان حال
جمعه 4 اردیبهشت 1388

زندگی در زمان حال

   نوشته شده توسط: مهدی    

خلیفه عبدالرحمن میگوید: " پنجاه سال است که در سایه صلح و پیروزی حکومت می کنم.مردم کشور دوستم دارند و دشمنان از هیبتم میلرزند و دوستان و یاران احترامم میکنند.ثروت و افتخار، قدرت و لذت در انتظار اشاره ام ، لحظه شماری میکنند.چیزی در این جهان دور از چنگم نیست.با تمام این حرفها ، وقتی خوب حساب کردم دیدم در تمام مدت عمر ، بیش از 14 روز خوشبختی خالصانه نصیبم نشده است".

اوبه جای زندگی در زمان حال ،  همواره نگران به دست آوردن این مواهب بود یا نگران از دست دادن آنها.

همه دارایی ما زمان حال است.اندرو متیوس در کتاب "راز شاد زیستن" می نویسد :"میزان آرامش ذهن و کارایی فردی ما بر اساس توانایی ما برای زیستن در زمان حال مشخص می شود."ما همواره نگران آینده هستیم.ما منتظر رسیدن به خوشبختی جایی در آینده هستیم.

هنگام تحصیل در مدرسه می گوییم بگذار دانشگاه قبول بشوم، آنگاه از زندگی لذت می برم.بعد از قبولی در دانشگاه می گوییم بگذار فارغ التحصیل شوم.بعد از اتمام دانشگاه، بگذار شغلی پیدا کنم ، سپس ازدواج کنم.بعد از ازدواج با خود می گوییم فعلا کارهای مهمی دارم بعد از خرید خانه و ماشین ار زندگی لذت می برم.بعد از تولد اولین فرزند نگران بزرگ کردن بچه هستیم.بگذار فرزندم به مدرسه برود ، ...آیا این داستان برای شما آشنا نیست؟ تا چشم باز می کنیم میبینیم به سن بازنشستگی رسیده ایم و بقیه عمر خود را با یادآوری خاطرات گذشته سپری میکنیم.

اگر به کودکان نگاه کنید خواهید دید که آنها صرفا در زمان حال زندگی میکنند.شاید نیم ساعت فقط به تماشای یک گربه یا سوسک می نشینند.به 24 ساعت گذشته یا آینده اصلا توجهی ندارند.ولی همین کودک تا پا به سن جوانی میگذارد ، هنر نگرانی در مورد آینده را فرا می گیرد ! عدم نگرانی در مورد آینده به معنای عدم آینده نگری نیست.بلکه انسان باید ساعتی را برای ترسیم اهداف خود و اقداماتی که باید برای رسیدن به آنها انجام دهد ، صرف کند.ولی بقیه اوقات خود را باید به تمرکز بر زمان حال معطوف کند تا نتیجه لازم را بگیرد.دانش آموزی را در نظر بگیرید که در آرزوی قبولی در رشته مهندسی است.ولی او هنگامی که در کلاس درس ریاضی نشسته است ، به جای توجه به درس، به آینده و مهندس شدن می اندیشد، غافل از اینکه بهترین اقدام برای تحقق آن هدف ، زیستن در زمان حال و توجه به درس ریاضی است.

پاسکال می گوید:" ما هرگز زندگی نمیکنیم.همه اش به امید آینده نشسته ایم.برای رسیدن به خوشبختی چشم به راه آینده نشسته ایم ودر نتیجه هرگز خوشبخت نمی شویم".دکتر شریعتی می گوید:" لحظه ها را گذراندم تا به خوشبختی برسم ، غافل از اینکه لحظه ها همان خوشبختی بودند".

دکتر ماکسول مالتز در کتاب روانشناسی تصویر ذهنی نمونه های زیادی از بزرگان نقل میکند که زندگی در زمان حال را به عنوان یکی از دلایل موفقیت در زندگی خود برشمرده اند.دکتر ویلیام اسلر معتقد بود که این عادت ساده زندگی در محدوده امروز تنها رمز خوشبختی او بوده است.او می گوید:" اگر امروز را خوب زندگی کنید، فردایتان بهتر خواهد شد".انجمن مبارزه با الکلیسم از همین اصل پیروی می کند.به الکلی ها می گوید : " نمیخواهد مشروب را برای همیشه کنار بگذارید ، کافیست بگویید "امروز مشروب نخواهم نوشید."

خوشبختی یک عادت ذهنی است که میتوان فرا گرفت.اگر خوشبختی خود را وابسته به داشتن چیز یا شخص خاصی کنید ، عملا بسوی عدم خوشبختی گام برداشته اید.

عبارت Carpe Diem از شعری به زبان لاتین سروده Horace گرفته شده است که در لغت به معنای “Seize the Day”  ( در امروز زندگی کنید) است.عده ای این عنوان را برای مجموعه همفکران خود برگزیده اند تا همیشه ارزش زمان را به یاد داشته باشند.

خیام ، شاعر پر آوازه ما ، در بسیاری از رباعیاتش به این موضوع اشاره کرده است. "...می خور که زمانه دشمنی غدار است / دریافتن روز چنین دشوار است" ، " این قافله عمر عجب می گذرد/ دریاب دمی که باطرب می گذرد"، " هرگز غم دو روز مرا یاد نگشت/روزی که نیامده است و روزی که گذشت".

نگران فردا نباشید.

در زمان حال زندگی کنید.

به جملاتی از بزرگان در این مورد توجه کنید:

-         ذهنی که نگران اتفاقات آینده باشد ، بدبخت است.( Seneca)

-         آنچه باعث بیخوابی انسان می شود ، اتفاقات ناگواری است که هرگز اتفاق نمی افتند.(Austin Bates)

-         من هرگز به آینده فکر نمی کنم ، چون خودش به زودی فرا میرسد(Albert Einstein )

-         هشدار : تاریخهای نوشته شده در تقویم ، از آنچه که به نظر میرسند ، نزدیکتر هستند.( گوینده نامشخص)

 

اگر کسی از شما بپرسد در چه مقطعی از زندگی خود تا به امروز به معنای واقعی احساس خوشبختی کرده اید، چه پاسخی خوهید داد؟!


Mohsen-k
جمعه 11 اردیبهشت 1388 05:31 ب.ظ
Dirooz ba khateratash va farda ba vadehayash mara farib dad ta be khod amadam didam ke emrooz tamam shod
نسیم
جمعه 11 اردیبهشت 1388 04:30 ب.ظ
خیلی سخته تو حال زندگی کنیم در حالیکه ایندمون خیلی مبهمه
پرستو
جمعه 11 اردیبهشت 1388 04:11 ب.ظ
مرسی از وبلاگم دیدن کردید
وبلاگتون واقعا خواندنی و عالی هست برا خوندن مطالبتون حتما دوباره میام
من شما رو با اجازه لینک میکنم
Ghafari
جمعه 11 اردیبهشت 1388 09:57 ق.ظ
dar zendegi zakhmhaei ast ke mesle khore ruhe adami dar enzeva mikhorad, in zakhmhara nemitavan be kasi goft, in daghdagheye bozorge zendegiye ke shadiro az adam migire o nemizare in charkheye fani mozunesho be zibaei anjam bede.... afsoos....
ghasedak
چهارشنبه 9 اردیبهشت 1388 09:16 ب.ظ
عالی بود .

انسان قانع همیشه احساس خوشبختی میکنه . قناعت از هرجهت
الیانا
دوشنبه 7 اردیبهشت 1388 01:13 ب.ظ
سلام
ممنون ازاینکه یه وبلاگ به این زیبایی و÷ر محتوایی به وبلاگم سرزد چقدر خوبتوضیح دادید چه به دلنشین وساده وچه جملات انتخاب کردید .
من فکر می کنم اگر هر انسانی بخواد وفکر کنه که خوشبخت خوشبخته در هر زمانی با وجود مهربونی که داره با اجازه لینکتون می کنم
پست قبلی خیلی یاد آور خاطرات شد برای من
raya
دوشنبه 7 اردیبهشت 1388 11:10 ق.ظ
be rozam
الی گلی
دوشنبه 7 اردیبهشت 1388 09:38 ق.ظ
عالی بود. نوشته هات سرشار از متانت و فرهیختگیه! احسنت.
تندر
یکشنبه 6 اردیبهشت 1388 02:33 ب.ظ
خوشحالم که همیشه از وبلاگت چیز تازه ای یاد می گیرم.این که چطور درزمان حال زندگی کنی که هم از آن لذت ببری وهم درفکر آینده باشی ، یکی از ظریف ترین و دشوارترین تلفیق های دیالکتیکی است. مثل دیالکتیک مرگ وزندگی. یعنی درعین حال که همیشه به فکر مرگ هستی و می دانی این زندگی فوق العاده کوتاه ست، بتوانی با تمام قوا درهمه ی ابعاد زندگی کنی.
ضمنا" اشتباها" غدّار را قدّار نوشتی.
امیدوارم وبلاگت همیشه همین طور پربار باشد.
raya
یکشنبه 6 اردیبهشت 1388 12:30 ق.ظ
salam mamnon az hozor garmetan
mataleb jale bi bood movafagh bashi
فرشته(آخرین پرواز)
شنبه 5 اردیبهشت 1388 10:20 ب.ظ
سلام. شاید خوشبختی از زمانی کمرنگ میشود که صرف زمان آینده و گذشته را می آموزیم. بچه ها تا وقتی بی دغدغه اند که که فعلهای قبل و بعد هم به زمان حال بیان می کنند.
mina
شنبه 5 اردیبهشت 1388 07:55 ق.ظ
سلام . از بچگی یاد گرفتیم برای آینده ای تلاش کنیم که شاید هنوز هم تعریف درستی ازش نداریم . اطلاعات جالبی بود . شاد و شادیبخش باشید .
پریانه
شنبه 5 اردیبهشت 1388 01:29 ق.ظ
یادم رفت جوابتو بدم
مطلبی كه نوشتی كاملا درسته گاهی این جمله رو شنیده بودم فكر می كنم همان دوران كودكیم تنها دورانی بود كه خوشبخت بودم شاید بهمان دلیل كه در حال زندگی می كردم نمی دونم انگار به ما آدما از جوانی حتی اگر نخواهیم می قبولانند كه آینده نگری را بیشتر از حال نگری در نظر بگیریم
پریانه
شنبه 5 اردیبهشت 1388 01:14 ق.ظ
سلام مهدی جان
نمی دونی چقدر وبلاگت دیر باز می شه اول تا نصفه باز می شه بعدم چند دفعه بهت سر زدم اما متاسفانه نتونستم نظر بدم چون باز نمی شد نمی دونم چرا اما فقط وبلاگ تو اینطوره در هر حال بهتره كلی بنویسم چون ممكنه دیگه باز نشه امروز صبح نوستالژی رو خوندم خیلی جالب بود می خواستم جواب سوالت رو بدم كه ...
این مطلبت هم خیلی جالبه دوست خوبم وبلاگ متفاوتی داری سطح بالایی نسبت به خیلی از وبلاگ ها داره تو از معدود دوستای وبلاگی من هستی كه خیلی دوست دارم بهت سر بزنم امیدوارم همیشه موفق و پایدار باشی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.