تبلیغات
Starlight - نوستالژی
چهارشنبه 26 فروردین 1388

نوستالژی

   نوشته شده توسط: مهدی    

 

با دیدن عکس بالا ، چه حسی به شما دست می دهد؟

در دوران دانشجویی ، روزی در کلاس مقاله نویسی  انگلیسی ، استاد  از ما خواست تا مقاله ای بنویسیم درباره چیزهایی که باعث می شود به ما حسی نوستالژیک نسبت به دوران کودکی دست دهد.دانشجویان موارد گوناگونی را عنوان کردند که آنها را به یاد کودکی می انداخت مثل دیدن دوباره کارتونهای قدیمی ، بوی کیف نو چرمی ، دیدن یک نیمکت خالی مدرسه ، خواندن دروس فارسی دبستان ، بازیهای کودکی ، شنیدن یک موسیقی خاص و ...این موضوع یعنی حس نوستالژی شدیدا مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت.

نوستالژِی از دو واژه یونانی ساخته شده است: nostos  به معنای بازگشت به خانه و algia  به معنی درد.نوستالژِی را میتوان حسی غریب و شیرین نسبت به اشیاء ، مکانها ، افراد و موقعیتهای خاطره انگیز و خوب گذشته دانست.نخستین بار یک پزشک سویسی  در سال 1688از این واژه برای توصیف بیماری  روحی دو شهروند سویسی که از زادگاه خود دور بودند استفاده کرد.این دو بیمار پس از بازگشت به خانه بهبود یافتند.در واقع ، معنای اولیه نوستالژی دلتنگی شدید برای وطن وزادگاه بوده است.

اگرچه نوستالژی ابتدا یک اصطلاح پزشکی بود ، ولی به تدریج وارد ادبیات ، هنر و فلسفه شد. نوستالژی در زبان ادبی  عصر  رمانتیک  فرانسه در آثار  هوگو، بالزاک و بودلر معنای مختلفی به خود می گیرد.در آثار هوگو به معنی  درد سوزان  دوری از وطن; در آثار بودلر به معنی اشتیاق به سرزمین های بیگانه; اشتیاق برای چیزهای از دست رفته و سرانجام در آثار سارتر به معنی  در حسرت یا اشتیاق هیچ بودن.در آغاز قرن بیستم نوستالژی از یک سو به معنی  بی وطنی  جغرافیایی انسان سربیرون می آورد. مارسل پروست در رمان در جستجوی زمان از دست رفته می نویسد که چگونه قهرمان داستانش بعد از نوشیدن یک چای و نوشیدنی خاص به یاد گذشته و دوران کودکی اش همراه با عمه اش می افتد، گذشته شیرینی که در ان یک کودک خوشبخت بود و نه یک مرد بالغ بیزار از دنیا. شاید بتوان رمان  «جهالت» میلان کوندرا را به عنوان تازه ترین نمونه  از یک اثر نوستالژیک نام برد.می بینیم که بسیاری از آثار مهم ادبیات جهان نوستالژی را درون مایه کار خویش قرار داده اند.یاد آوری روزهای خوب گذشته  به دفعات در زندگینامه های نوشته شده توسط افراد سرشناس دیده می شود.خوانندگان مطرح ، معمولا آهنگی دارند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به نوستالژی اشاره می کنند.نویسندگان و خالقان آثار هنری در رشته های مختلف به این دلیل از نوستالژی یاد میکنند چون به خوبی به این امر آگاهی دارند که برای همه انسانها یادآوری دوران شیرین گذشته ،  همیشه لذت بخش بوده است و این موضوع باعث اقبال بیشتر مردم به آثار آنها می شود.

زندگی در غربت و دوری از وطن شدیدترین حس نوستالژی را ایجاد میکند.ایرانیان خارج از کشور ، همواره به این موضوع اشاره می کنند که هر چقدر هم که از ایران دور باشند ، باز هم به یاد وطن بوده و هر چند وقت یکبار حس دلتنگی شدیدی به آنها دست میدهد.

چون انسانها نسبت  به مسایل مختلفی دلتنگ می شوند ، خوشحال می شوم  در قسمت نظرات ،  برای من بنویسید که چه چیزی باعث میشود حسی نوستالژیک به شما دست بدهد.

 


asemone
چهارشنبه 2 اردیبهشت 1388 06:56 ب.ظ
khyli ghashang va jadid bob.aks mano yad kodakim andakht ba on sadegihash ke dg azash khabari nist ba on b khabarihae adam az atraf az on donya kochake khodam ke dg tamom shde
sharare
چهارشنبه 2 اردیبهشت 1388 04:56 ب.ظ
salam doost aziz
weblog khobi dari
age mishe mano be name padeshah download film link kon
age link kardi ghesmat nazarat webam khabar bede ta manam u ro link konam
mamnon misham link koni
ghasedak
چهارشنبه 2 اردیبهشت 1388 03:51 ب.ظ
خیلی مطلب جالبی بود مخصوصا با عکسی که همراه شده بود واقعا منو برد به دنیای بچگی ....

برای من نوار قصه ها و کتاب های بچگی مثل حسنی نگو یه دسته گل . کدوقلقله زن .شهر موش ها و ....

موزیک های قدیمی که تو راه شمال گوش میکردیم

عطرهایی که دوره راهنمایی و دبیرستان استفاده میکردیم و .....
فرشته(آخرین پرواز)
چهارشنبه 2 اردیبهشت 1388 11:41 ق.ظ
سلام دوست خوبم. موضوعات متنوع و خوبی می نویسید.از بابت پیشنهادتان ممنون حتما این کار را خواهم کرد. من با دیدن سبزه های کوچکی که از کنار سنگها بیرون زده اند حس عجیبی پیدا می کنم . شاید بیشترین چیزی که در این قاره سبز نگاه من را خیره میکند این مورد است و شاید دلیلش این است که وقتی بچه بودم لذت بخش ترین بازی ام آشپزی خیالی با این سبزه ها بود البته اگر می توانستم اجازه مادر را برای چیدن آنها از کوچه بغلی بگیرم.
بنفشه
چهارشنبه 2 اردیبهشت 1388 12:17 ق.ظ
وقتی تو دانشگاه ، مطالب به حسابان سال سوم ربط داشته باشه این حس بهم دست میده.چون خاطرات اون سال و اون درس،از بهترین خاطرات عمرم بود.
نگار
سه شنبه 1 اردیبهشت 1388 03:01 ب.ظ
مطلب جالبی بود.
من با دیدن كارتونهای قدیمی ، شنیدن صدای آهنگ اونها و شعرهای دوران كودكیم این حس رو پیدا میكنم.
در دوردست‌ها
یکشنبه 30 فروردین 1388 04:31 ب.ظ
نوشته ی جالبی بود. نمیدونستم که کلمه نوستالژی چنین پیشینه ای داره!
دارم به سوالِ آخرِ نوشته‌تون فکر میکنم. خوب بستگی داره که نوستالژی به چی باشه! اگه قراره بریم به کودکی، کارتون‌های بچگی، خونه‌ی مادربزرگ، گرفتنِ یه تخم مرغ رنگی و چیزهایی شبیهِ این ...
اما خوب آدم فقط به گذشته ی خیلی دور برنمیگرده. مثلاً من الان دلم بدجور برای یه رصد رفتن تنگ شده. همین که نیمه‌شب برم زیر آسمون خدا و باد بخوره توی صورتم، یا این که زل بزنم به ماه کامل که داره خودش رو از افق بالا می‌کشه کلی حس نوستالژیک به همراه داره.

سوال: رشته‌تون زبان انگلیسی بود؟ احیاناً گرایشِ ادبیات؟

افسی
شنبه 29 فروردین 1388 02:15 ب.ظ
سلام
من دلم واسه سه تا دوران زندگی ام تنگ شده
1-دوران کودکی ام تا کلاس اول دبستان بخاطر شادی هایی که داشتم و فکر می کرم اصلاً تو این دنیا غم و غصه ای نیست
2- چهار سال دوران دانشگاه بخاطر صمیمت و شادی که بین من وهمکلاس هام بود
3- و در نهایت یک ماه نامزدی]

راستی این موضع واسه من خیلی جدید بود. واقعاً زیبا و دوست داشتنی مثل همیشه
نسیم
جمعه 28 فروردین 1388 02:41 ب.ظ
دلم واسه کودکیم بدجوری تنگ شد
نازی
جمعه 28 فروردین 1388 09:55 ق.ظ
سلام
مرسی از حضورت
این كارتون منو یاد موقعی میندازه كه دوست داشتم كارتون ببینم ولی مشقامو ننوشته بودم یا درسامو نخونده بودم
ترنم
پنجشنبه 27 فروردین 1388 10:54 ب.ظ
سلام
خاطرات خوبی برام یادآوری شد
این کارتونو دوست داشتم
الی گلی
چهارشنبه 26 فروردین 1388 11:14 ق.ظ
سلام. خیلی قشنگ بود. برای من اینا حس نوستالژیک ایجاد می کنه:
- مرور نامه ها و کارت تبریک های دوران کودکی و نوجوانی
- مرور عکس های یادگاری
- خواندن داستان ها و شعر ها (مخصوصا شعرهایی که باید حفظ می کردیم ) از کتاب های فارسی دوران مدرسه
- مرور دفتر مشق های دوران مدرسه ( که هنوز بعضیهاش را دارم)
- دیدن کارتن های دوران کودکی (حتی دیدن عکس هاشون) مثل همینی که شما گذاشتی
- ....
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.