تبلیغات
Starlight - Lost
پنجشنبه 8 اسفند 1387

Lost

   نوشته شده توسط: مهدی    

                                            LOST                                 

 

Lost عنوان سریالی است که در حال حاضر از شبکه ABC  آمریکا در حال پخش است.قسمت اول این سریال در 22 سپتامبر 2004 پخش شده است و تا کنون 4 فصل آن بطور کامل روی آنتن رفته و فصل پنجم آن هم از 21 ژانویه 2009 چهار شنبه ها از شبکه ABC  در حال پخش است. 4 فصل اول این سریال در ایران بصورت DVD در سطح وسیعی پخش شده است و قسمتهای تازه پخش شده فصل 5 با 2 هفته تاخیر به دست علاقمندان می رسد.طبق گفته تولیدکنندگان سریال،  این مجموعه در پایان سال 2010 و در انتهای فصل 6 به پایان میرسد.

Lost یکی از پرخرج ترین و پرهنرپیشه ترین سریالهایی است که تا کنون ساخته شده است.این سریال ضمن موفقیت در جذب مخاطبان عام ، نظر مثبت منتقدان را هم به خود جلب کرده است.Lost   جوایز تلویزیونی و سینمایی زیادی را از آن خود کرده است،  از جمله جایزه Emmy   برای "سریال درام برجسته " در سال 2005 و Golden Globe  برای بهترین سریال در سال 2006.حوادث داستان و عناصر و اصطلاحاتLost  وارد فرهنگ عامه مردم آمریکا از جمله تبلیغات ، کتابها و مجلات طنز ، بازیهای کامپیوتری و ترانه ها شده است.

 

                                                        

خلاصه داستان :

هواپیمای شرکت هواپیمایی Ocianic  با شماره پرواز 815 در مسیر سیدنی به لس انجلس در جزیره ای مرموز و ناشناخته واقع در اقیانوس آرام سقوط میکند.بازماندگان این سانحه با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم میکنند.نیروها و افراد ناشناسی به آنها حمله کرده و گاهی اوقات اندک شانس آنها را برای خروج از این جزیره را هم از بین میبرند.در هر قسمت این سریال ، ضمن دنبال کردن خط سیر اصلی داستان ، به زندگی گذشته شخصیتهای داستان  هم پرداخته می شود.

 

اسرار جزیره :

-         هر از چندگاهی سرو کله دود سیاه رنگی پیدا می شود که همچون ماری عظیم الجثه درختان را از ریشه در می آورد و به مسافرین هواپیما حمله ور می شود.آنها این موجود را هیولا ( monster ) می نامند.

-         هنوز مدت زمان زیادی از ورود مسافران به جزیره نگذشته بود که متوجه شدند این جزیره ساکنان دیگری هم دارد.مسافران هواپیما این ساکنین را دیگران ( Others ) می نامند.

-         سازمانی تحقیقاتی سالها پیش ایستگاههای تحقیقاتی در این جزیره ساخته بود.این سازمان که DHARMA Initiative  نام دارد برروی پروژه ای سری کار می کرده و دهها محقق و پرسنل را به این جزیره آورده بود.اکنون این ایستگاهها متروکه هستند.

-         اعداد خاصی بطور مرتب در زندگی گذشته ، حال و آینده شخصیتها تکرار شده اند.نمونه بارز آن هوگو است.

-         ارتباطات شخصی و همزمانیهایی که بین شخصیتهای داستان وجود دارد و اغلب آنها از این موضوع بی خبرند.تعدادی از این افراد ، قبل از ورود به این جزیره بطور مستقیم یا غیر مستقیم با هم برخورد داشته اند.نمونه مشخص آن دکتر جک شپرد است که در میابد یکی از مسافران هواپیما خواهر ناتنی اوست.

-         ظاهرا این جزیره نیرویی شفا بخش دارد.یکی از مسافرین هواپیما بر روی ویلچر بود ولی بعد از ورود به جزیره به راحتی راه می رفت و زنی که سرطان داشت نسبتا بهبود یافت.

 

نظریات رد شده :

بینندگان Lost  نظریات مختلفی درباره ماهیت این جزیره ابراز داشته اند.برخی گفته اند که این مسافران همگی در سقوط هواپیما کشته شده اند و تمامی این ماجراها بعد از مرگ آنها رخ می دهد.عده ای هم می گویند موجودات فضایی پشت پرده این اتفاقات هستند.حتی برخی گفته اند تمام این اتفاقات در ذهن یک شخص در حال وقوع است.وبالاخره اینکه این نظریه مطرح شده است که این جزیره قسمتی از یک Reality TV Show  است.

تمام این نظریات توسط تهیه کنندگان سریال رد شده است.

 

 

 

نشانه های تکرار شونده :

مفاهیم و نشانه هایی هستند که پی در پی در سریال تکرار می شوند و بار ادبی-فلسفی سریال را افزایش داده است.

-         رنگ سیاه و سفید به طور مرتب ظاهر می شود که می تواند نشانگر دوگانگی شخصیت افراد باشد.

-         اکثر شخصیتهای سریال دارای مشکلات خانوادگی بوده یا هستند.( بخصوص در رابطه با پدرشان)

-         ارجاعات آخرالزمانی ، از جمله دزموند که بطور مرتب عددی را در کامپیوتر تایپ می کند تا به ادعای خودش از به پایان رسیدن دنیا جلوگیری کند.

-         تقابل تصادف در برابر تقدیر و تضاد علم و ایمان که در جدال جان و جک بر سر رهبری گروه نمود پیدا میکند.

-         ارجاعات متعدد به آثار ادبی و شخصیتهای ادبیات جهان

-         جالبترین نکته نامگذاری شخصیتهای سریال هستند که اکثرا به نویسندگان و متفکران مشهور شباهت دارند به عنوان مثال : جان لاک( شبیه فیلسوفی به همین نام) ،  دانیل روسو( شبیه ژان ژاک روسو فیلسوف) ، دزموند هیوم ( شبیه دیوید هیوم فیلسوف) ، ژولیت بورک ( شبیه ادموند بورک فیلسوف) ، دانیل فارادی ( شبیه مایکل فارادی فیزیکدان ) ، سایر ( شبیه تام سایر شخصیت داستانی رمان مارک تواین) ، کیت اوستن ( شبیه جین اوستین نویسنده انگلیسی)

 

برخی ازشخصیتهای Lost :

Sayid Jarrah  : افسر سابق گارد ریاست جمهوری عراق که تنها شخصیت مسلمان Lost  محسوب میشود. وی در گذشته شکنجه گر بوده  ولی از گذشته خود پشیمان است.سعید شخصیتی مستقل و محکم دارد و تعلیمات نظامی گذشته،  او را برای زندگی و مقابله با شرایط سخت جزیره مهیا کرده است.

                                  

                                                  Sayid

Jack Shephard  : وی جراح ستون فقرات و اهل آمریکاست.جک تقریبا شخصیت اصلی داستان و رهبر بازماندگان هواپیماست.در بسیاری از مشکلات بقیه اعضای گروه به او پناه می برند.

                                       

                                                          Jack

Hugo( Hurley) Reyes : وی در بخت آزمایی برنده میلیونها دلار شده است ولی شماره بلیط بخت آزمایی او ( آنطور که بعدها می بینیم ) به نحوی با این جزیره مرتبط است و به اعتقاد هوگو تمام بلاهایی که پس از برنده شدن این پول بر سر اطرافیان او آمده است نیز به خاطر نحسی این شماره است.

                                   

                                              Hugo

 

Jin & Sun Kwon   : زن و شوهر کره ای که جزو مسافران بودند.Sun  دختر یک تاجر ثروتمند کره ایست.شوهر او Jin  انگلیسی بلد نیست ولی همسر او به انگلیسی مسلط است.

                                     

                                                        ُSun

Kate Austen   : زنی که پس از کشتن ناپدری خود از دست پلیس فدرال در حال فرار بود.در میان شخصیتهای زن داستان ( تا پایان فصل 2 ) کیت قوی ترین و مستقل ترین آنها ست که پا به پای مردان در تقیب و گریزها و درگیریهای مسلحانه شرکت میکند.

           

                                     

                                             Kate

Sawyer (James Ford)  :محکوم سابقه داری که شخصیت ناارام داستان است.

                                               

                             

 

                                         Sawyer

                        

John Locke   : وی مرموزترین شخصیت Lost   است .او قبلا در یک شرکت جعبه سازی کار می کرده است.جان رقیب جدی برای جک در رهبری بازماندگان هواپیماست.او بسیار مقتدر و با هوش است و تواناییهای فراوانی برای زندگی در محیطهای غیر شهری دارد.او معتقد است که هیچ چیز تصادفی نیست و هر اتفاقی که در این جزیره می افتد دلیل خاصی دارد.جان از محوری ترین شخصیتهای Lost  است.

                                        

                                                  John Locke

                              

 

Desmond  Hume  :  او سرباز سابق ارتش اسکاتلند است که جزو مسافران هواپیما نبود و قبل از سقوط هواپیما در جزیره حضور داشته است.دزموند با لهجه جالب اسکاتلندی صحبت می کند و تکیه کلام او “ Brother “   است !

                                      

                                                   Desmond   

 

Juliet Burke : وی پزشک نازایی است که برای Others کار می کند.وی پس از کیت دومین زنی است که بر جریانات Lost  تاثیر گذار است.

 

                                    

                                                   Juliet

 

Daniel Faraday  : فیزیکدانی جوان که از طریق کشتی وارد جزیره شده است و بیشتر از لحاظ علمی به این جزیره علاقمند است.

 

                                       

                                                     Faraday  

           

Benjamin Linus : وی رهبر Others  است. بن قدرت فراوانی در تاثیر گذاشتن بر افراد از طریق کلام دارد.بن به اسرار جزیره آگاهی دارد و در نا امید کننده ترین شرایط ، اوضاع را به نفع خود تغییر می دهد.وی فرمانده ای مقتدر و زیرک است که می کوشد جزیره را از گزند غریبه ها حفظ کند.

 

                                           

                                                        Ben  

Danielle Rousseau  : زنی فرانسوی که 16 سال پیش وارد جزیره شده و تنها در جنگل زندگی می کند.

 

  Michael : وی کارگر ساختمانی است که به همراه پسرش Walt  جزو مسافران بوده است.مایکل کاری به دیگران ندارد و تنها به فکر نجات پسرش است و در نهایت به همین دلیل به بقیه مسافران خیانت می کند.

 

 


الهام
سه شنبه 18 فروردین 1388 07:50 ب.ظ
بسیار نظرات جالبی بود. مشکل اینه که نمیشه این سریال را پیش بپنی کرد. تا پایان سال 2010 سر کار هستیم.
devil girl
چهارشنبه 5 فروردین 1388 12:53 ق.ظ
khaily seriale marekeie.vala maro ke az karo zendegi endakhte,behar hal mamnoon ke azash neveshtin
سمیرا
دوشنبه 12 اسفند 1387 03:46 ب.ظ
این تنها سریالی بود که تونست من و همسرم را برای 2 ماه پای تلویزیون میخکوب کنه
سهیلا
یکشنبه 11 اسفند 1387 01:48 ب.ظ
خیلی سریال با حالیه...
اصلا نمیشه پیش بینی کرد که چه اتفاقی قراره بیفته...
سمانه
یکشنبه 11 اسفند 1387 11:19 ق.ظ
واقعا عالی بود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.